Якщо говорити про здоров’я організму, відомо, що збалансоване харчування зі свіжими фруктами, овочами та бобовими має важливе значення для профілактики ожиріння та діабету, захворювань травної та серцево-судинної систем. Але не всі знають, що деякі з вітамінів і мінералів, які рекомендують приймати для підтримки здоров’я організму, також допомагають захистити зір.

Які вітаміни корисні для очей

Існує ряд вітамінів і поживних речовин, які корисні для загального здоров’я очей. Чому вітаміни й мінеральні речовини важливі для збереження гостроти зору? Вони допомагають зберегти зір та запобігти таким проблемам з очима, як дегенерація жовтої плями та катаракта.

Вітамін А

Вітамін А належить до групи антиоксидантів, які відіграють важливу роль для забезпечення гостроти зору, росту кісток та здоров’я імунної системи. Цей вітамін для очей допомагає захистити поверхню ока, роблячи її ефективним бар’єром для бактерій і вірусів.

У 2011 році група дослідників з Медичного центру Колумбійського університету в Нью-Йорку виявила, що змінена форма вітаміну А сповільнює прогресування хвороби Штаргардта – спадкового захворювання очей, яке викликає серйозну втрату зору у молодих людей.

Багатими джерелами вітаміну А є солодка картопля, морква, абрикоси та червоний перець.

Вітамін С

Вітамін С, також відомий як аскорбінова кислота, є водорозчинним вітаміном і потужним антиоксидантом. Крім того, що вітамін С допомагає підтримувати здоров’я кісток і шкіри, він захищає очі і знижує ризик розвитку катаракти та дегенерації жовтої плями.

Слід зазначити, що нездорові звички, такі як куріння, можуть знижувати ефективність вітаміну С, тому дослідники радять, що курцям потрібно більше вітаміну С, ніж тим, хто не курить.

Він міститься в таких продуктах, як цитрусові та зелені листові овочі.

Бета-каротин

Продукти, що містять бета-каротин, корисні для загального здоров’я очей, оскільки вони можуть поліпшити нічний і периферичний зір. Бета-каротин може засвоюватися організмом і перетворюватися на вітамін А, якщо ви включаєте ці продукти в свій раціон:

  • моркву;
  • болгарський перець;
  • картоплю солодку;
  • гарбузи;
  • капусту, шпинат та інші зелені листові овочі

Лютеїн і зеаксантин

Лютеїн і зеаксантин – рослинні сполуки, що належать до сімейства каротиноїдів. Вони присутні в макулі та сітківці і допомагають захистити очі від пошкоджень, фільтруючи синє світло.

Обидва ці каротиноїди містяться в шпинаті, капусті та листовій капусті.

Омега-3 жирні кислоти

Омега-3 жирні кислоти необхідні в нашому раціоні, оскільки організм не може їх виробляти. Вони повинні надходити з їжею. Жирна риба, така як лосось, тунець і сардини, багата на омега-3.

Дослідження показали, що омега-3 жирні кислоти необхідні для правильного розвитку зору у немовлят. Одне дослідження показало, що немовлята у віці від двох до чотирьох місяців мали значно кращу гостроту зору, коли їх годували сумішшю, збагаченою омега-3 жирними кислотами, ніж немовлята того ж віку, яких годували сумішшю без омега-3 жирних кислот.

Цинк

Цинк – мінерал, важливий для належного функціонування імунної системи та головного мозку. Також корисний для здоров’я очей. Це пов’язано з тим, що багато цинку міститься в частині сітківки, яка називається макулою. Цинк дозволяє вітаміну А виробляти пігмент меланін, який допомагає захистити очі.

У дослідженні вікових захворювань очей люди з високим ризиком прогресуючої макулодистрофії мали на 25% нижчий ризик розвитку захворювання, коли вони приймали добавки цинку.

Продукти, багаті цинком, включають устриці, яловичину, омарів і свинину.

вітаміни та мінерали для очей

Добавки, що містять вітаміни для очей

Більшість вітамінів для очей можна отримати з їжею, але лікар може порекомендувати приймати добавки, якщо у вас дефіцит певного вітаміну для очей або недовільний загальний стан здоров’я.

Дослідження вікових захворювань очей (AREDS 2) представило дослідження, яке показало, що певні вітаміни для очей у високих концентраціях можуть бути корисними для людей з віковою дегенерацією жовтої плями (ВДМ), допомагаючи сповільнити прогресування захворювання.

Інститут офтальмології рекомендує наступну формулу якісного та кількісного вмісту корисних речовин в добавках та вітамінних комплексах для очей:

  • 500 мг вітаміну С;
  • 400 МО вітаміну Е;
  • 80 мг цинку;
  • 2 мг міді;
  • 10 мг лютеїну;
  • 2 мг зеаксантину.

Найкращий спосіб забезпечити оптимальний стан здоров’я – це отримувати вітаміни з їжею. Ми рекомендуємо проконсультуватися з лікарем перед прийомом будь-яких добавок.